Sprężarki tłokowe do sprawnego działania wykorzystują przynajmniej kilka różnych mechanizmów. W dzisiejszym artykule przedstawimy najczęściej występujące usterki, które pojawiają się w czasie użytkowania sprężarek tłokowych. Poradzimy też, jak zapobiegać awariom i podpowiemy, co robić, by sprężarka służyła długo, w jak najlepszej kondycji. Dowiedz się, w jaki sposób dbać o swój kompresor.
Problemy z olejem
Sprężarki tłokowe dzielimy na olejowe i bezolejowe. Olej w sprężarce dba o to, by jej elementy nie zużywały się nadmiernie i nie ulegały uszkodzeniom przez tarcie i wibracje. Niewystarczająca ilość oleju w urządzeniu często jest przyczyną jego nieprawidłowego działania. Przyczyny problemów z olejem są różne. Mogą wynikać z:
- normalnej eksploatacji i zużywania go oraz nieuzupełniania przez użytkownika,
- zaniedbywania czynności konserwacyjnych urządzenia,
- zanieczyszczenia oleju np. drobinkami metalu, opiłkami i innymi zabrudzeniami, które mogą pojawiać się w miejscu pracy,
- przegrzewania się oleju, które może następować w wyniku zbyt intensywnej pracy sprężarki tłokowej, albo na skutek wyboru słabej jakości produktów,
- nieprawidłowości związanych z wyciekiem oleju.
Filtry – brak ich wymiany
Sprężarka tłokowa wymaga regularnej wymiany filtrów do sprawnej pracy. To właśnie dzięki nim możliwe jest oczyszczanie powietrza, usuwanie z nich pyłków i innych zanieczyszczeń. Niesprawne filtry mogą prowadzić do:
- szybszego zużywania się części kompresorów,
- zmian w zakresie hałasu generowanego przez sprężarki – jego głośności, bądź charakteru,
- korozji poszczególnych elementów, a z czasem ich coraz większej degradacji,
- zatarcia i trwałego uszkodzenia sprzętu.
Wady sprężarek i systemów
Chociaż to rzadki przypadek, trzeba brać pod uwagę również możliwość wad fabrycznych sprężarek. Czasami usterki ujawniają się nawet po dłuższym czasie użytkowania. Te mogą wynikać z niewystarczającej kontroli jakości, niedopatrzeń na produkcji, albo co najgorsze – wad konstrukcyjnych. O ile w pierwszych przypadkach postępowanie gwarancyjne może rozwiązać problem, o tyle w przypadku wad produktu związanych z jego konstrukcją, konieczny może być zakup innej sprężarki. Jeżeli w firmie działają złożone systemy, składające się z wielu sprężarek, można poszukiwać przyczyn nieprawidłowego działania w projekcie lub sposobie montażu.
Niewłaściwie wyregulowane zawory sprężarki
Niewystarczająco wyregulowane zawory sprężarki mogą prowadzić do jej nieefektywnego działania. Zbyt mocno dociśnięte zawory powodują:
- zwiększenie oporów związanych z przepływem powietrza,
- wzrost temperatury sprężarki i konieczność wzmożonej pracy,
- przegrzewanie się urządzenia i szybsze zużywanie elementów.
Z kolei zbyt słabo dokręcone zawory powodują zbyt wiele luzu w układzie. Wydajność urządzenia spada, podobnie, jak przepływ powietrza, który staje się niewystarczający do prawidłowej pracy. Niewłaściwie wyregulowane zawory mogą zwiększać hałas generowany przez urządzenie, przyspieszać zużywanie się jego elementów czy prowadzić do przegrzania kompresora.
Nieprawidłowe działanie chłodnicy
Chłodnica, jak sama nazwa wskazuje, chłodzi urządzenie. Jej wadliwe działanie może spowodować ograniczenie wydajności urządzenia, zmniejszenie jego żywotności, a nawet całkowite uszkodzenie. Sprężarka z uszkodzoną chłodnicą zaczyna pracować głośno i nagrzewa się nadmiernie. Oprócz tego zachodzi degradacja oleju, czyli jego utlenianie i gęstnienie co z kolei prowadzi do kolejnych problemów z prawidłową pracą – takich jak zwiększone tarcie i nadmierne zużywanie się elementów. Niepoprawne działanie chłodnicy może wynikać m.in. z usterek wentylatora, nieszczelności w układzie np. wycieku płynu chłodniczego czy zanieczyszczeń, gromadzących się w urządzeniu.
Obluzowanie przewodu sprężarki tłokowej
Przewody w sprężarkach odpowiadają za sprawny przepływ powietrza i nie tylko – odpowiadają też za transportowanie oleju oraz płynu chłodzącego. Obluzowanie przewodu może powodować m.in.:
- spadki ciśnienia w całym układzie oraz zmniejszoną wydajność urządzenia i jego nadmierne obciążenie,
- wycieki oleju – powodują nie tylko zalewanie innych elementów, ale także uniemożliwiają smarowanie elementów, które tego wymagają,
- przegrzewanie się związane z niewystarczająco sprawnym transportowaniem płynu chłodzącego.
Jak dbać o sprężarki tłokowe?
Żeby sprężarki tłokowe służyły nam niezawodnie przez długi czas, należy:
- pamiętać o regularnej wymianie filtrów powietrza,
- być uważnym na wszelkie zmiany w pracy sprężarki, w szczególności związane z wibracjami czy generowanym hałasem,
- wymieniać olej i stosować wyłącznie produkty wysokiej jakości.
Wszystkie wątpliwości, dotyczące pracy sprężarki tłokowej warto konsultować z zaufanym serwisem. Regularne, okresowe przeglądy to świetny pomysł – pozwolą wychwycić wszystkie usterki, jeszcze zanim dojdzie do trwałego uszkodzenia sprzętu. Dzięki temu maszyna zachowa sprawność na dłużej!