Materiały spawalnicze w praktycznym zastosowaniu. Jak je dobierać?

Praca spawacza wymaga korzystania zarówno z odpowiedniego sprzętu i techniki, jak i z wysokiej jakości materiałów spawalniczych. To właśnie dzięki nim spaw może zostać właściwie wykonany. Nie wystarczy jednak posiadać na swoim wyposażeniu odpowiednie akcesoria do pracy, ale także wiedzieć, czym kierować się przy ich doborze. Selekcja materiałów spawalniczych zależy bowiem od szeregu czynników, które warto wziąć pod uwagę, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty pracy.

Dobór materiałów spawalniczych. Podstawowe zasady

Przystępując do spawania, należy przede wszystkim określić właściwości fizyczne, mechaniczne oraz skład chemiczny łączonych materiałów. Dla przykładu, spawając stal konstrukcyjną, należy uwzględnić zasadę równej wytrzymałości i postawić na te materiały spawalnicze, które spełniają właściwości mechaniczne złącza. Przy łączeniu stali ze stalą niskowęglową lub niskostopową, należy wybrać materiał, który odpowiada stali o niżej klasie wytrzymałości. W przypadku metali o dużym procentowym udziale materiału nieszlachetnego, materiał spawalniczy musi być dodatkowo odporny na pękanie.

Istotne jest także uwzględnienie warunków pracy i wydajności spoiny. Spawając elementy poddawane dużym obciążeniom dynamicznym lub udarowym, warto sięgnąć po materiały spawalnicze o niskiej zawartości wodoru. Do wykonania spoin pracujących w niskich lub wysokich temperaturach najlepiej sprawdzą się materiały spawalnicze, które zachowują swoje właściwości w takich warunkach. Nie bez znaczenia pozostaje sama złożoność oraz cechy konstrukcyjne spawu, do których również należy dopasować stosowane akcesoria spawalnicze. Ważne jest także ustalenie przestrzennego położenia spoiny i pozycji spawania oraz dopasowanie do nich odpowiednich materiałów.

Środowisko pracy i rodzaje materiałów spawalniczych

Zastanawiając się nad wyborem materiałów spawalniczych ważne jest także uwzględnienie warunków pracy i jej środowiska. Powinny być one dobierane w zgodzie z zasadami obowiązującymi na placu budowy. Aby zapewnić sobie optymalną wydajność pracy, warto wybierać te spośród nich, które są najbardziej opłacalne pod względem ekonomicznym.

Materiały spawalnicze powinny być dopasowane do wybranej metody spawania. W przypadku spawania metodą TIG, najczęściej wykorzystywane są pręty spawalnicze. Są to akcesoria, które świetnie sprawdzają się do łączenia ze sobą takich materiałów, jak m. in. aluminium, stal nierdzewna, stal niskostopowa i stal niestopowa.

Do spawania metodą MIG lub MAG wykorzystuje się natomiast druty. To materiały dostępne w różnych wariantach, które różnić się mogą takimi parametrami, jak chociażby grubość, rodzaj zastosowanej do ich produkcji stali, a także rozmiarem i co za tym idzie, także samą wydajnością szpuli.

Za najbardziej uniwersalne spośród wszystkich materiałów spawalniczych uznawane są natomiast elektrody. Również w ich przypadku należy jednak wybrać właściwy rodzaj – elektrody dzielą się bowiem na rutylowe, kwaśne i zasadowe. Najczęściej stosowane są elektrody rutylowe, które są łatwe w użytkowaniu i pozwalają na szybkie wykonywanie trwałych spoin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *